انواع سند زمین در کتالم را به صورت حرفه‌ای بشناسید+ نکات مهم

15 دی 1401
0 دیدگاه
انواع سند، نمای نزدیک از نشان دادن سند مالیکیت توسط فرد

آیا انواع سند هنگام خرید زمین را می شناسید؟ ما در قسمت اول در رابطه با انواع زمین در کتالم مطالبی را ارائه داده ایم تا راحت تر بتوانید آنچه مد نظر دارید را خریداری کنید اما در ادامه برای آشنایی بیشتر شما با اسناد مختلف زمین، انواع آن را معرفی و در انتها نکات مهمی که باید قبل از خرید زمین به آن توجه داشته باشید را بیان می کنیم .

انواع سند، مهر فرد بر روی سند
ثبت سند زمین

انواع سند زمین

یکی از مواردی که به هنگام خرید زمین در کتالم باید مورد توجه قرار بگیرد نوع سند زمین است، که ما برای آشنایی بیشتر در این باره توضیحاتی را ارائه می دهیم و شما را با انواع سند زمین آشنا می نماییم.

انواع سند زمین

 • سند شورایی
 • اصلاحات اراضی
 • سند ششدانگ
 •  سند تفکیکی
 • سند اجاره
 • سند رهن
 • سند اقامتی
 • سند قراردادی
 • سند ادعایی
 • سند قانونی
 • سند تکمیلی
 • سند شورایی

 برای اینکه کسی خود را صاحب زمین معرفی نکند شورا و دهیار بر آن زمین نظارت دارند و قراردادهایی می نویسند که با نام سند شورایی شناخته می شوند. سند نام برده شده توسط دهیاری مهر می شود و کد رهگیری و مبایعنامه به آن اطلاق می شود تا قابل پیگیری باشد.

سندی که صادر می شود از نوع باغات و مشجر می باشد به این معنا که هیچ گونه ساخت و سازی در آن صورت نگرفته است؛ پس اگر کاربری می خواهد در زمین را تغییر کاربری دهد و در آن ساخت و ساز نماید باید سند مسکونی برای آن دریافت کرده و کسب مجوز ساخت را اتخاذ کند تا در نهایت سند تک برگ یا سند شش دانگ مسکونی به او تعلق بگیرد.

از مهم‌ترین مشکلات سند شورایی، میزان دقیق اعتبار آن است. به عنوان مثال اگر شما قصد خریدیک زمین با سند شورایی را داشته باشید، اصلا میزان اعتبار آن را نمی‌توانید با سند شورایی مطلع شوید. در این نوع اسناد، به هیچ عنوان از عبارات «اوقافی»، «ارثی» یا «شریکی» استفاده نمی‌شود.به همین خاطر توصیه که حتما استعلام هایی از این قبیل را از دهیار مربوطه بگیرید و تمامی سوابق ملک مورد نظرتان را بررسی کنید.

انواع سند،سند شورایی
سند شورایی
 •  سند تک برگ

سند تک برگ یا “سند واحد” یک نوع سند رسمی است که برای ثبت مالکیت یک ملک به کار می‌رود. در این نوع سند، تمامی اطلاعات مربوط به ملک به صورت جامع در یک برگه ثبت می‌شود. به این صورت که مشخصات مالک، مشخصات ملک، شرایط فروش و خرید، محدودیت‌ها و دیگر جزئیات مربوط به ملک در سند تک برگ درج می‌شود.

در سابق، برای ثبت مالکیت یک ملک از سند تفکیکی استفاده می‌شد که شامل تفکیک مالکیت بین مالکان مختلف ملک بود. اما در سند تک برگ، تمامی مالکیت ملک در یک برگه ثبت می‌شود و نیازی به تفکیک مالکیت بین مالکان مختلف نیست.

سند تک برگ در بسیاری از کشورها به عنوان سند مالکیت مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای مالکان ملک، اطمینان بخشی و ایجاد حقوق قانونی برای آن‌ها ایجاد می‌کند. همچنین، سند تک برگ به صورت رسمی توسط مراجع ثبتی صادر می‌شود و ممکن است به عنوان اثبات مالکیت مورد استفاده قرار گیرد

 • اصلاحات ارضی

از دیگر انواع سند زمین اصلاحات اراضی می باشد، قبل از انقلاب کشاورزان بر یک زمین فعالیت داشتند پس برای اینکه برای آن سند بگیرند و آن را با نام خود بزنند سندی دریافت می کردند که اصلاحات ارضی نام داشت. این سند کاملا رسمی است  به طوری که می توان زمین را قطعه بندی کرد و به فروش رساند.

 • سند شش دانگ

زمانی که به خرید زمین در کتالم اقدام می کنید حتمأ به ششش دانگ بودن سند آن توجه کنید چرا که این سند تک برگ در حال حاضر رسمی ترین نوع سند بوده که مطمئن ترین و قابل اعتمادترین برای خرید می باشد.

انواع سند، نمایی از بررسی سند توسط دو فرد
بررسی سند زمین
 • سند تفکیکی

زمانی که دو یا چند نفر در ملکی سهم داشته باشند  و به موجب سندی از هم مجزا شده باشد سند تفکیکی نام دارد . برای دریافت سند تفکییکی، داشتن صورت مجلس تفکیکی زمین، ضروری است. این سند شامل اطلاعاتی مانند نوع کاربری زمین، موقعیت آن و اطلاعات دیگر مانند تصرف و مالکیت زمین است.

سند تفکیکی یک سند رسمی است که معمولاً به منظور تفکیک یا تقسیم دارایی‌ها، مالکیت‌ها، مزایای و یا بدهی‌ها بین دو یا چند طرف استفاده می‌شود. این سند شامل جزئیاتی از ملک، مالکیت، حقوق و مزایای مربوط به هر طرف می‌شود.

سند تفکیکی معمولاً به منظور تفکیک دارایی‌هایی مانند زمین، خانه، ماشین و دیگر دارایی‌های بزرگ و یا کوچک به کار می‌رود. در این سند، معمولاً هر طرف مشخص شده و حقوق و مزایای آن‌ها مشخص می‌شود. برای مثال، در صورت تفکیک یک خانه، نام صاحب خانه، تعداد افرادی که به آن حق دارند، مبلغ هر فرد، حصص و حقوق هر فرد، مساحت واحد هر فرد و سایر جزئیات مربوطه در سند تفکیکی قید می‌شود.

از دیگر مواردی که ممکن است در سند تفکیکی درج شود، مشخصات حقوقی مالکان، اطلاعات مالیاتی، شرایط و ضوابط استفاده از دارایی‌ها، شرایط و تعهدات مربوط به نگهداری و تعمیرات و سایر شرایط مربوط به تفکیک می‌باشد.

سند تفکیکی معمولاً توسط یک وکیل یا مشاور حقوقی تهیه می‌شود و باید توسط همه طرفین توقیع شود. این سند به عنوان یک سند رسمی شناخته می‌شود و ممکن است در آینده برای اثبات حقوق و مالکیت استفاده شود.

 • سند تک برگ مشاع

سند تک برگ همان طور که می‌دانید نوع به روز شده سند مالکیت قدیمی است که به صورت دفترچه‌ای و … بوده‌ و حال به صورت تک برگ پشت و رو اطلاعات ثبتی ملک در آن قید شده است. مشاع هم به معنای مشترک است که در عرصه سند به زمین و ملکی که دارای شریک است طلقی می‌گردد.

تفاوت سند مشاع و سند تفکیکی

لازم به توضیح است که در مواردی که سند ملک از نوع سند مشاع است، تمام قسمت‌های مربوط به آن ملک، متعلق به تمام شرکاء می‌باشد (این مهم‌ترین تفاوتی است که می‌توان میان سند مشاع و سند تفکیکی برشمرد چرا که در نوع تفکیکی هر مالک تنها صاحب یک قسمت ملک است).

 • سند دستدارمی 

دستدارمی که از آن به عنوان تبر تراشی و کارافه نیز یاد می‌شود از دو کلمه دست و دارمی که در زبان مازندرانی به معنی داشتن و تصرف است بیان می‌گردد که در مجموع دستدارمی نوعی مالکیت و تصرف بر روی زمین‌های کشاورزی در شمال کشور است.
در 100 سال اخیر با توجه به رشد جمعیت ‌‌مهاجرت و نیاز به محصولات کشاورزی شمال کشور، زمین‌های کشاورزی موجود جواب گوی نیاز مردم نبوده و به همین دلیل ملاکین تصمیم به گسترش و آباد کردن زمین‌ها و تبدیل آن‌ها به زمین‌های مورد استفاده کشاورزی نموده و در ازای زحمات رعیت، حق کشت را تمام و کمال به آن‌ها واگذار می‌کردند و این واگذاری به صورت دست نویس در برگه‌ای به عنوان سند دستدارمی ثبت می‌گردید.

انواع سند، نمایی از خانه های ییلاقی در بالا ی کوه و ابر های نزدیک ویلاهای پراکنده
خانه های ییلاقی
 • سند اجاره

این سند نشان دهنده توافق بین مالک و مستأجر در مورد اجاره یک قطعه زمین است.

 • سند رهن

این سند نشان دهنده حق اجاره یا وام دهی به مالکیت یک قطعه زمین است و به طور معمول برای امور تجاری و مالی استفاده می شود.

 • سند اقامتی

این سند نشان می دهد که فردی در یک خانه یا واحد مسکونی زندگی می کند و حق مالکیت آن را ندارد.

 • سند قراردادی

این سند نشان دهنده توافق بین دو یا چند طرف در مورد مالکیت یک قطعه زمین است و معمولاً در مواردی استفاده می شود که تحویل سند نهایی به دلایل مختلفی به تعویق می افتد.

 • سند ادعایی

این سند شامل ادعاهای مالکیت نامعتبر و مشکوک برای یک قطعه زمین است و معمولاً از اهمیت کمتری برخوردار است.

 • سند قانونی

این سند شامل تصریح مالکیت یک قطعه زمین توسط مراجع قانونی مختلف مانند دادگاه و سازمان ثبت اسناد و املاک است.

 • سند تکمیلی

این سند شامل اطلاعات اضافی در مورد یک سند زمین مانند برخی تصریحات قانونی، اصلاحات و تغییرات در مالکیت است.

همچنین در برخی کشورها، ممکن است سند زمین با نام های دیگری مانند شهرکار، تابعیت، عرصه و عیان، عرصه ودیعه، عرصه حوزه و غیره شناخته شود.

 

کدام سند برای خرید زمین در کتالم پیشنهاد می شود؟

برای خرید زمین، سند مالکیت (شاید به عنوان “سند تک برگ” نیز شناخته شود) مناسب است. این سند، به عنوان اثباتی از مالکیت زمین به نام فرد یا اشخاصی که در سند ذکر شده‌اند، صادر می‌شود.از طریق این سند، اطلاعاتی مانند نام مالک، موقعیت زمین، مساحت زمین و شماره ثبت در دفترخانه املاک و سایر اطلاعات مربوط به مالکیت زمین ثبت می‌شود. با این سند، مالک می‌تواند به عنوان صاحب مالکیت زمین از آن استفاده کند و در صورت نیاز، آن را به فروش برساند.

قبل از خرید زمین، همیشه بهتر است این سند را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که زمین مورد نظر شما به نام فرد یا اشخاصی است که قصد خرید آن را دارید. همچنین، می‌توانید با مراجعه به دفترخانه املاک مربوطه، اطلاعات بیشتری در مورد مالکیت زمین، سند و وضعیت قانونی آن را بدست آورید.

قبل از خرید زمین در کتالم چه کاری باید انجام داد؟

قبل از اینکه به خرید زمین در کتالم بپردازید حتمأ از شرایط آن استعلام بگیرید تا مطمئن شوید هیچگونه مشکلی ندارد و درون بافت قرار گرفته و قانونی می باشد زیرا زمینی که خارج از بافت قرار دارد هیچگونه تعریفی برای آن وجود نداشته و هیچ استفاده ای نمی توان از آن کرد. زمینهایی که در خارج از بافت هستند ممکن است با گذشت زمان (گاهی تا ده سال) رویکردشان تغییر کند، پس توجه به درون و یا خارج بافت بودن بسیار مهم است.برای استعلام سند می توانید از طریق دهیاریها اقدام کنید و یا از فروشنده استعلام بخواهید تا مطمئن شوید کاربری زمین همان است که مد نظر شماست. ما نکات مهم را بیان کردیم تا با ترفندهای طلائی خرید زمین در کتالم آشنا شوید و بتوانید با تحقیقات گسترده تر یک سرمایه گذاری امن و مطمئن انجام دهید.

 

ارسال دیدگاه