معرفی کامل و دقیق رامسر| تاریخچه+بازارهای سنتی+سوغات

23 دی 1401
0 دیدگاه
رامسر 6565874685

رامسر 548946846846984169841698418

اگر از آن دسته افردی هستید که علاقمند خرید ویلا در رامسر می باشید با ما تا پایان همراه باشید چرا که قصد داریم مطالبه را به تحریر در آوریم تا به طور جامع و کامل  به معرفی رامسر، اقتصاد و آداب و رسوم سوغات و…، آشنا شوید. رامسر از زیباترین شهرهای مازندران  است که لقب عروس زیبای ایران را به خود اختصاص داده است، داشتن جاذبه های گردشگری بی شمار در کنار آب و هوای بسیار عالی و منظره های بی نظیر و چشم اندازهای فوق العاده سبب گردیده تا به یک شهر توریستی- گردشگری تبدیل شود و هر ساله میهمانان بسیاری را در آغوش خود جای دهد. این شهرستان با جمعیت  ۷۴٫۱۷۹ نفری نیز از جمله مناطق برتر توریستی بوده که تقریبا نیمی از افراد آن را افراد غیر بومی نیز تشکیل می دهد.

پیشینه رامسرمازندران

شهر رامسر، شهری در استان مازندران واقع در شمال ایران است. این شهر در ساحل جنوبی دریای خزر و در میان کوه‌های البرز قرار دارد. تاریخچه شهر رامسر به دوران باستان بازمی‌گردد و به دلیل موقعیت جغرافیایی مهمش، همواره مورد توجه قرار گرفته است. در گذشته این شهر زیبا با نام “سخت سر” شناخته می شد؛ سخت سر و تنکابن در دوران زندیه ضمیمه خاک گیلان شدند اما زمانی که حکومت قاجار ظهور پیدا کرد سخت سر از گیلان جدا شد و متعلق به استان مازندران گردید. تا 150 سال پیش هنوز این موضوع که آیا رامسر جزء گیلان است و یا مازندران مشخص نبود و تا قبل از سال 1385 رامسر وسعت زیادی نداشت و از بخش های تنکابن به شمار می آمد که باز هم از تنکابن جدا شد؛ امروزه رامسر به عنوان یک شهرستان اداره می شود.

تاریخچه رامسر ، عکس قدیمی از میدان شهر رامسر با بک گراند رشته کوه های سرسبز البرز
عکس قدیمی از میدان شهر رامسر

در دوران باستان، این منطقه توسط قبایل مختلفی مانند تپور، کاسیان و زرخشان از قبیله های مازندران سکونت داشته است. در دوران ساسانیان، مرکز استان مازندران در شهر جویبار قرار داشت ولی در دوران اسلامی، شهر رامسر به دلیل موقعیت جغرافیایی و زمین‌های حاصلخیزی که داشت، به یکی از مهمترین مراکز اقتصادی و تجاری در استان مازندران تبدیل شد.در دوران صفویه، شهر رامسر به دلیل موقعیت جغرافیایی خود به عنوان مرکز تجاری و دریایی مهمی شناخته می‌شد. اما از سال ۱۲۳۰ هجری قمری، این شهر با گسترش سیلاب‌هایی که در حاشیه رودخانه گیلانرود به وجود می‌آمد، زیر تاثیر قرار گرفت و شهر به شدت آسیب دید. در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، دولت ایران تلاش کرد تا این شهر را بازسازی کند و توسعه دهد.در دوران قاجاریه، این شهر به مرکزی برای تجارت زیادی از کشورهای حاشیه دریای خزر تبدیل شد. با آمدن روس‌ها به این منطقه، تجارت بین روسیه و ایران از طریق رامسر رواج یافت. در دهه‌های اخیر، شهر رامسر به دلیل جاذبه‌های گردشگری خود، جایگاه ویژه‌ای در صنعت گردشگری کشور دارد. بنا به آمارها، هر ساله بیش از ۴۰۰ هزار توریست از سراسر دنیا به این شهر سفر می‌کنند تا از طبیعت زیبای آن، سواحل دریای خزر و بناهای تاریخی شهر بازدید کنند.

سوغات و صنایع دستی رامسر

رامسر شهر زیبایی های کمتر دیده شده است که  سوغاتی‌های بسیار خوشمزه و متنوعی هم دارد و بسیاری از سوغاتی‌های مشهور استان مازندران در این شهر قابل‌دسترسی است.زیتون، چای، برنج، عسل و انواع ماهی های تازه از 5 قلم مهم هستند که می توانید از رامسر خریداری نمایید. اما از  دیگر سوغاتی های این شهر می توان خوراکی  و صنایع دستی آن ها نام برد که بسیار پرطرفدارند.

خوراکی های شهر رامسر

 •  آغوزنون
 • رشته به رشته
 • برنجک
 • قماق
 • کلوچه
 • نان قتلمه
 • قماق

 

صنایع دستی شهر رامسر

 • حصیر بافی
 • مروا بافی
 • چادر شب بافی
 • زیراندازهای نمدی
 • ظروف چوبی و ظروف شیشه ای رنگارنگ

 

 • غذاهای محلی

آغوز مسما- باقلا وابیج- اردک و یا ماهی شکم پر- بادمجان شکم پر- قلیه- خورشت اسفناج- کدو بره- بیج بیج از غذاهای محلی خوشمزه رامسر به شمار می آیند.

 رامسر 6876874541321

 

بازار های سنتی رامسر

1. بازار سنتی شهر رامسر

در این بازار همه خوراکی‌های خوشمزه کنار هم جمع شده‌اند؛ از ماهی گرفته تا انواع ترشیجات و مرباجات خوش رنگ و بو که هیچ فردی نمی‌تواند به سادگی از کنار آن‌ها عبور کند و حتما باید کمی از آن‌ها بچشد. زنان دستفروشی که محصولات محلی مانند انواع سبزیجات، شیر و ماست محلی را با طعمی بی‌نظیر می‌فروشند. در ضمن روزهای دوشنبه و چهارشنبه بازاری دیگر در سادات شهر رامسر برپا می‌شوند که در میان مردم محلی به چهارشنبه بازار شهرت دارد و قدمت برپایی آن به سه دهه می‌رسد. روزهای دوشنبه هم بازاری (دوشنبه بازار) در کتالم رامسر برپا می‌شود.

برای آدرس بر روی لینک کلیک کنید

2. بازار صنایع دستی

در محله لپاسر رامسر، کارگاه های نمد بافی فراوانی وجود دارد که اگر در سفر خود به رامسر می خواهید از این گونه صنایع دستی به عنوان سوغات خردیداری کنید، بهتر است به این محله سری بزنید. لباس های سنتی و محلی شمال کشور، به ویژه رامسر، زیبایی منحصر به فردی داشته و همچنان اینگونه لباس ها از محبوبیت ویژه ای میان ساکنان و حتی مسافران برخوردار است.

برای آدرس بر روی لینک کلیک کنید

 3. نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی 

این فروشگاه واقع در  نزدیکی بلوار معلم( کازینو) بوده است.

برای آدرس بر روی لینک کلیک کنید

 فرهنگ و آداب و رسوم مردم

از آنجایی که رامسر در زمانهای گذشته از توابع گیلان به شمار آمده مردم این شهر به زبان گیلکی صحبت می کنند؛ آداب رسوم مردمان خونگرم رامسر به شرح زیر می باشند:

 • نوروزخوانی

پانزده روز قبل از اینکه سال تحویل شود نوروزخوانان به داخل روستا می روند و اشعار محلی را می خوانند و رسیدن این سال را به روستاییان مژده می دهند.

 • چهارشنبه سوری

در صبح روز چهارشنبه سوری مردم رامسر آشی با نام هفت ترشی می پزند که در آن هفت نوع ترشی به نامهای آب نارنج- آب لیمو- آب ازگیل- آلوچه یا همان گوجه سبز می ریزند و در میان همسایگان پخش می کنند و در غروب با پریدن از روی آتش به خواندن آواز “چهارشنبه سوری کمی پارسال دسور کمی، امسال دسوری کمی” می پردازند.

 • جشن نوروز ماه

در اواسط مرداد ماه زمانی که اولین محصول برنج می رسد و جمع آوری می شود مردم رامسر به مناسب پایان کار جشن برپا کرده و با همان برنج غذا درست می کنند و خدا را شاکر می شوند. اهالی رامسر برا این معتقدند که مانند سیزده بدر باید حتمأ خارج از خانه باشند.

 رامسر 5245645641

اقتصاد

شغل مردم رامسر از عوامل مهمی است که این منطقه را از نظر گردشگری به سطح بالایی رسانده است؛ مهمترین محصولات این شهر برنج، چای، مرکبات و کیوی می باشد که نشان دهنده رواج کشاورزی و باغداری در رامسر هستند. از آنجایی که این شهر به دریای خزر نزدیک می باشد ماهیگیری نیز از شغلهای رایج بین مردم است به گونه ای که می توانید در بازار رامسر انواع ماهی های تازه صید شده را ملاحظه نمایید.

داشتن امکانات رفاهی و تفریحی نیز سبب گردیده تا سالیانه بیش از هزاران نفر به این شهر سفر کنند از همین رو بخش اعظمی از اقتصاد رامسر از این راه بدست می آید چرا که باید به توریستها و گردشگران خدمت رسانی شود به این جهت ورزشهای آبی، ساخت و تولید محصولات ساختمانی برای هتلها و ساختمانها، بازار صنایع دستی، تأسیس مراکز خرید، مشاور املاک و آژانسهای مسافرتی راه اندازی شده اند تا در اختیار مسافران قرار بگیرند. ما مطالبی را گفتیم تا به طور جامع و کامل با اقتصاد و آداب و رسوم این شهرستان آشنا شوید؛ امید است با خرید ویلا در این شهر زندگی پر آرامش و به دور از هیاهو را تجربه کنید.

مکان های دیدنی شهر رامسر

جاهای دیدی شهر رامسر متنوع است اگر بگوییم که این شهر زیبا شاید هزاران مکان دیدنی مختلف داشته باشد اغراق نکرده ایم . رامسر به دلیل موقعیت جغرافیایی خود  دارای دریا، جنگل و کوهستان های بسیار زیبایی بوده که در دل هرکدام جاذبه هایی بسیاری از آبشار، تالاب، آب بندان، روستاهای ییلاقی و… نیز وجود داشته است. این شهر در هر فصل زیبایی بسیار به نمایش می گذارد.  به پیشنهاد ما اگر قصد سفر به رامسر و دیدن جاذبه‌های گردشگری این شهر را دارید، حداقل یک هفته وقت بگذارید تا بتوانید حداکثر استفاده را از این حجم از زیبایی و آرامش ببرید.

بیشتر بخوانید: اگر می خواهید از تمام جادبه های رامسر را ببنید می توانید به مقاله “ لیست  کامل از جاهای دیدنی رامسر ” را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

بالا شهر رامسر کجاست؟

بالا شهر رامسر را به اسم بلوار رامسر یا بلوار معلم هم می‌شناسند، بهترین خیابان رامسر ، خیابانی به طول 2 کیلومتر رو به هتل رامسر که پوشیده از درختان نخل و توسکا در اطراف خود است و فضای خاص و دلچسب برای پیاده روی و استراحت رقم زده است.

 

جمعیت رامسر

این شهرستان با جمعیت  ۷۴٫۱۷۹ نفری نیز از جمله مناطق برتر توریستی بوده است

 

آدرس بازار های صنایع دستی

بازار های سنتی و صنایع دستی رامسر متعدد بوده که در این مقاله به آدرس دقیق آن نیز اشاره شده است.


معرفی رامسر

با توجه به اینکه رامسر صنعت گردشگری استان مازندران را رونق داده است و یکی از جذاب ترین شهرهای این استان می باشد به عنوان عروس شهر های ایران معرفی شده است.مناطق دیدنی طبیعی و مناظر جنگلی و همچنین ساحل این دریا آنچنان زیبا و جذاب می‌باشد که هر بیننده را محسور می کند و باعث می شود که گردشگران از این مناطق به وفور دیدن کنند. کوه ها و مناطق سرسبز این شهرستان زیبای استان مازندران نیز مثال‌زدنی میباشد. این شهرستان مناطق گردشگری بسیار زیادی دارد که به ترتیب همه آنها را معرفی خواهیم کرد.

رامسر 87451654165

روستای جواهرده

یکی از جذاب‌ترین مناطق رامسر روستای جواهرده میباشد و همانطور که از نامش مشخص است این روستا همانند جواهری میباشد که در دل این شهرستان می درخشد. با توجه به جاده مه آلود زیبای که برای رسیدن به این روستا باید عبور کنیم، مناظر طبیعی و همچنین آثار تاریخی که در این روستا وجود دارد می توان، روزها در این روستای زیبا سکونت داشت و از خدمات رفاهی آن برخوردار بود و همچنین لحظات لذت بخشی را در کنار خانواده خود سپری کرد. البته باید توجه داشته باشید که سکونت در این روستا می تواند مشکلاتی را ایجاد کند به دلیل اینکه برخی از روستاهای شهر رامسر دارای ویلاهایی هستند که این ویلاها یا فروخته یا اجاره داده می‌شوند، برای خرید این موارد باید از شرکتهای حقوقی همچون ویلا رامسر کمک بگیریم. پس اگر به موقع اقدام به خرید یا اجاره نکنید و به مناطق مورد نظرتان مسافرت کنید ممکن است مشکلات ناخوشایندی برای شما اتفاق بیفتد. برای این منظور می توانید با تیم پشتیبانی و حقوقی ویلا رامسر تماس بگیرید و تمام اطلاعاتی که برای خرید ویلا مورد نیاز است را دریافت کنید. ممکن است شما از قبل برنامه‌ ریزی کنید و یکی از روستاهای این شهر مسافرت کنید.

____________________________________________________________________________________________________

“برای آرامش و راحتی چشمانتان به جای خواندن به پادکست بالا گوش فرادهید”

____________________________________________________________________________________________________

دریاچه قو

این دریاچه زیبا که در نزدیکی جواهرده قرار دارد با چشم انداز زیبایی که ایجاد کرده است گردشگران را مجذوب خود کرده است. همچنین رستوران هایی که در اطراف این منطقه قرار دارد میتوانید وقت بیشتری را در کنار خانواده خود سپری کرده و لحظات لذت بخشی را ثبت کنید.

تله کابین

یکی از نکات جالب تله کابین در رامسر این است که این تله کابین تنها تله کابین میباشد که جنگل و دریا را به هم متصل می کند و به همین خاطر تنها تله کابین خاورمیانه محسوب می شود. با طی کردن فاصله ۵ کیلومتری از دریا به نوک کوه خواهید رسید و منظره زیبا را در کوه های منطقه ای رامسر مشاهده خواهید کرد. این تله کابین ۴۰ کابین دارد و هر کدام می‌تواند ظرفیت 4 تا 5 نفر را در خود جای دهد و گردشگران را به سرعت به منطقه جنگلی برساند. در منطقه جنگلی که بالای کوه قرار دارد رستوران ها و مناطق تفریحی تعبیه شده‌اند تا گردشگران در آن منطقه نیز بتوانند شرایط رفاهی خود را داشته باشند و اگر نیاز به صرف ناهار و یا استراحت داشتند به راحتی بتوانند نیازهای خود را برطرف کنند.

این تله کابین صرفاً برای جابجا کردن مسافران از ساحل به کوه ساخته نشده است و در قسمتی از این تله کابین خدمات رفاهی تجاری و فروش صنایع دستی نیز ارائه می شود. به همین خاطر وقتی که به این منطقه گردشگری مسافرت کنید تمام نیازهای که مدنظر شما است نیز برطرف می‌شود. همچنین اگر تمایل به اقامت در منطقه تله کابین رامسر داشته باشید، با تماس گرفتن با تیم حقوقی ویلا رامسر می‌توانید اقامت لذت‌ بخش را در این منطقه تجربه کنید و یا اینکه در منطقه رامسر می توانید اقدام به خرید ویلا کرده و مدت بیشتری را در این شهر زیبا سپری کنید.

رامسر 874651321

روستای سرماسر

یکی از روستاهای زیبای استان مازندران که در شهرستان رامسر قرار دارد روستای سرما سر می باشد، که یک روستای کوهپایه‌ ای بوده و بافت مسکونی بسیار زیبایی دارد. با توجه به کوچه های پیچ در پیچ زیبا و سازهای سنتی که در این روستا استفاده شده باعث شده تا جلوه بسیار زیبایی به این روستا داده شود. مناظر دیدنی که در روستای سرما سر وجود دارد باعث می‌شود تا شما خاطرات لذت بخش و لحظات شیرینی را تجربه کنید و مدتها در این روستای زیبا اقامت داشته باشید. همچنین می توانید با کمک گرفتن از تیم حقوقی ویلا رامسر اقدام به سکونت و خرید زمین یا ویلا در رامسر این روستای زیبا کنید.

جنگل دالخانی

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به محیط زیست و مناطق طبیعی علاقه مند هستید و می‌خواهید انواع گونه های گیاهی و جانوران محیط زیست را از نزدیک مشاهده کنید جنگل دالخانی یکی از بهترین گزینه ها می باشد و با توجه به اینکه این جنگل در منطقه رامسر قرار دارد شما میتوانید هم از زیبایی‌ های این منطقه لذت ببرید و هم گونه های مختلف جانوری و گیاهی را مورد مطالعه قرار دهید. در این جنگل امکانات رفاهی نیز برای مسافران تعبیه شده است و اگر بخواهید برای مدت طولانی در این جنگل اقامت داشته باشید می توانید از خدمات رفاهی آن برخوردار باشد.طبیعت گردی و پیاده روی در جنگل دالخانی می‌تواند احساس شادابی و انرژی مثبت زیادی به شما انتقال دهد. گردشگران زیادی هر سال به این منطقه مسافرت می کنند تا درختان سر به فلک کشیده این منطقه را از نزدیک ببینند و با پیاده روی در این منطقه حس زندگی را تجربه کنند.

غار یاغی لوکا

نام دیگر این غار سوراخ راهزنان می باشد همانطور که از اسم این غار مشخص است در زمان های قدیم پناهگاه مناسبی برای دزدها و راهزنان بوده است. همینطور اگر کسی با دولت وقت آن زمان در نزاع بود می توانست از این غار برای پناهگاه به عنوان دژ محکم استفاده کند. دیدن این غار می‌تواند روایت کننده خاطرات زیادی باشد و افرادی که راهنمای شما در این مسیر هستند می‌توانند تمام روایاتی که مربوط به غار یاغی لوکا است را به خوبی بازگو کنند. پیشنهاد می‌شود در زمان مسافرت به رامسر از این غار جذاب دیدن کنید.

رامسر 8119746545

کاخ رامسر

متاسفانه کمتر کسی از جاذبه ی گردشگری کاخ رامسر اطلاع دارد و تنها کسانی که به تاریخ و وقایع تاریخی کشور علاقه دارند، این جاذبه گردشگری را به خوبی می شناسند و ساعت های زیادی در این منطقه گردش می کنند. تاریخ این کاخ به خاندان پهلوی برمیگردد و در این کاخ بناهای تاریخی و تابلوهای نقاشی بسیار زیادی از زمان رضا شاه پهلوی وجود دارد و شما می توانید با گردش از گذشته ی سرزمین خود مطلع شود و تاریخ کشور خود را مرور کنید. در صحن حیاط این کاخ مجلل فضای سبزی ایجاد شده است که باعث شده تا نمای بسیار زیبایی در این کاخ ایجاد شود. کاخ رامسر دارای موزه جذابی میباشد که تمام وقایع تاریخی را به ثبت رسانده است.

رامسر 84568584

ارسال دیدگاه